Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Preklinická studie je studie, při níž se konkrétní léčivý přípravek nebo jiný lékařský postup testuje na zvířatech. Účelem preklinické studie je zjistit, zda je nový lék či postup bezpečný. Preklinické studie vždy předcházejí klinickým studiím na lidech. Viz také pre-, klinická studie.

Klinická studie neboli klinické hodnocení je podle SÚKL definována jako „jakékoli systematické testování prováděné na lidech, jehož účelem je zjistit či ověřit klinické, farmakologické nebo jiné farmakodynamické účinky, nebo stanovit nežádoucí účinky, či studovat absorpci, distribuci, metabolismus nebo exkreci jednoho nebo několika hodnocených léčivých přípravků s cílem ověřit bezpečnost nebo účinnost tohoto léčivého přípravku nebo léčivých přípravků“. Viz také klinický, preklinická studie.

Systematická přehledová studie je shrnutí veškeré odborné literatury k určitému tématu, které splňuje předem stanovená kritéria způsobilosti. Definice podle Cochrane Collaboration, mezinárodní neziskové organizace zaměřené na tvorbu systematických přehledových studií, je následující: „Systematická přehledová studie shrnuje výsledky dostupných pečlivě navržených zdravotnických studií (kontrolovaných studií) a poskytuje vysokou úroveň důkazů o účinnosti zdravotnických intervencí. Na základě těchto důkazů lze vynášet soudy a vydávat doporučení pro zdravotní péči.“ Vypracování systematické přehledové studie je velmi pracné a do značné míry závisí na tom, jaké klinické studie jsou k dispozici, jak byly provedeny (kvalita studií) a jaké zdravotní výsledky byly měřeny. Autoři systematické přehledové studie často shromažďují číselné údaje o účincích léčby prostřednictvím procesu označovaného jako metaanalýza. Poté autoři hodnotí důkazy o případných přínosech nebo škodlivých účincích těchto léčebných postupů. Tímto způsobem jsou systematické přehledové studie schopny shrnout existující klinický výzkum na dané téma.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků